11 Mart 2015 Çarşamba

WHİPLASH           Son yıllarda beni en çok etkileyen filmdir.İnsanların artık güzel film çekilmiyor dediği dönemde herkesi şaşırtan bir filmdir.Zaten gereken değeri de gördüğünü düşünüyorum.2015 Oscarlarına aday olmasına rağmen en iyi film ödülünü alamadı.Bence kesinlikle en çok hak eden filmdi.Filmi çeken yönetmenin henüz 30 yaşında olması, filmin 19 günde çekilmesi, para olmadığı için önce kısa filminin çekilip gereken parayı bulduktan sonra filmin tamamlanması bu filme duyduğum saygıyı daha da arttırıyor.Oyunculuklar kesinlikle çok iyi. J. K. Simmons zaten oynamamış resmen yaşamış.Kurgusu mükemmel.Dediğim gibi yönetmen 30 yaşında olmasına rağmen mükemmel bir yönetim var.Müziklere zaten lafım yok.Bir de bu filmden önce caz ile hiç bir alakam yoktu.Ama bu filmden sonra caz dinlemeye başladım.Normalde büyük bütçeli filmlere karşı değilim ama para olmadan da ne kadar güzel filmler yapılacağının en büyük örneklerinden biridir bu film.İnşallah bundan sonra da böyle güzel filmler izlemeye devam ederiz.

1 yorum:

  1. J. K. Simmons rolünde gerçekten çok başarılı ama keşke bu performansı bu sene değil başka bir sene gösterseydi de Edward Norton'ın Oscar aldığını görebilseydik.

    Filmi ben de çok beğendim. sondaki caz şovu fikir olarak güzeldi ama müzik pek hoşuma gitmedi. Daha etkileyici, akılda kalıcı bir seans olabilirdi. Bir de o son sahnede salon alkıştan yıkılsaydı sanki daha etkileyici olabilirdi.

    YanıtlaSil